Koło ratunkowe dla przedsiębiorców i trzeciego sektora

Data opublikowania: 26 marca 2020
Koło ratunkowe dla przedsiębiorców i trzeciego sektora
Koło ratunkowe dla przedsiębiorców i trzeciego sektora

1,5 mld zł chce przeznaczyć Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej na pokrycie z unijnych środków kosztów utrzymania pracowników firm (również tych jednoosobowych) i organizacji pozarządowych. Program ma wystartować jak najwcześniej po przyjęciu tarczy antykryzysowej.

Pracodawcy, którym na skutek pandemii koronawirusa spadły obroty, będą mogli starać się o dofinasowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego pokrycia kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne. To jedno z rozwiązań proponowanych w projekcie tarczy antykryzysowej, nad którą Sejm będzie głosował w piątek, 27 marca.

Pieniądze będą pochodziły z zarządzanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej programu "Wiedza Edukacja Rozwój" oraz programów regionalnych, za które odpowiadają marszałkowie województw.

Pracodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie, jeżeli z powodu pandemii wartość ich obrotów spadła o co najmniej 30 procent. W takiej sytuacji będą mogli wnioskować o dofinansowanie unijne pokrywające 50 proc. minimalnego wynagrodzenia pracowników. W przypadku, kiedy obroty spadną o połowę, pracodawca może starać się o środki, które w 70 proc, pokryją koszty minimalnego wynagrodzenia za pracę. O wsparcie w wysokości 90 proc. minimalnego wynagrodzenia na każdego pracownika mogą starać się pracodawcy, których obroty spadły o co najmniej 80 proc.

Natomiast przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i organizacje pozarządowe, będą mogli wnioskować o dofinansowanie z EFS na pokrycie części wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jaki i umowy cywilno-prawne, czyli na przykład umowy zlecenia, a także dla osób pracujących na rzecz rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

Koło ratunkowe, które dzięki unijnym środkom, otrzymają pracodawcy, ma zapobiec fali zwolnień i pozwolić przetrwać firmom najtrudniejszy okres. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej szacuje, że na ten cel uda się wygospodarować co najmniej 1,5 mld zł z Europejskiego Funduszy Społecznego. Pomoc będzie mogła  zostać przyznana na okres nie dłuższy niż trzy miesiące i będzie wypłacana co miesiąc.

Przedsiębiorcy, osoby samozatrudnione oraz organizacje pozarządowe, które uzyskają wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego będą zobowiązani do utrzymania zatrudnienia pracowników lub dalszego prowadzenia działalności przez okres dofinansowania oraz taki sam czas po jego zakończeniu. To oznacza wsparcie dla stabilności zatrudnienia nawet do pół roku.

Ministerstwo chce, by program wystartował jak najwcześniej po przyjęciu tarczy antyktryzysowej. Najprawdopodobniej nastąpi to w pierwszej połowie kwietnia. Wnioski o dofinansowanie będą przyjmować powiatowe urzędy pracy. Pieniądze będą wypłacane z Funduszu Pracy, a następnie Europejski Fundusz Społeczny będzie refundował te koszty.

 

Więcej na ten temat ...

 

Źródło: Departament Inwestycji i Rozwoju